Karczma Austeria Catering AusteriaZABYTKOWA KARCZMA AUSTERIA

Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana - to oficjalna urzędowa nazwa karczmy położonej w Rynku Sławkowskim pod numerem policyjnym 2, używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1701 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku.

Niewątpliwie sławkowska Austeria jest najpiękniejszą spośród wszystkich zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 m2 przykrywa dwuspadowy dach.

Jakkolwiek budynek Austerii w obecnym kształcie pochodzi najprawdopodobniej z roku 1701, to jednak przyjąć należy za pewnik, że zabytek ten sięga czasów o wiele wcześniejszych i że w ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany, chociaż zawsze usytuowany w tym samym pryncypialnym miejscu przy gościńcu śląskim, którego częścią była główna arteria wiodąca przez Rynek. Świadczą o tym również m.in. XIII-wieczne mury odkryte pod fundamentami Austerii oraz bardzo liczne fragmenty karczmarskiej ceramiki odnajdywane podczas prac ziemnych w różnych częściach obiektu.

Zgodnie z wielowiekowymi tradycjami kulinarnymi Karczmy Austeria, jesteśmy po to by zaspokoić gusta wymagających klientów. To, co nas wyróżnia to wysoki standard i najwyższa jakość posiłków, przygotowywanych na miejscu z zawsze świeżych surowców najwyższej jakości..

Nasza kuchnia opiera się na recepturach tradycyjnej polskiej kuchni z elementami kuchni staropolskiej. Ponieważ wszystkie produkty wytwarzamy na miejscu, używając najlepszych gatunków mięs i warzyw, nasze potrawy zaspokoją nawet największe wymagania Państwa podniebienia. Menu Karczmy

W naszej Karczmie znajdują się sale zachowane w tradycji i według ich pierwotnego przeznaczenia:

- Sala duża do 60-70 osób
- Sala mała na 10-25 osób
- Alkierz - (salka dla Vipów) do 10 osób
- Wozownia do 50-60 osób
- Piwniczka do 10 osób

Możemy w nich dla Państwa zorganizować wszelkiego typu imprezy począwszy od małych rodzinnych spotkań po większe imprezy typu komunie czy też wesela, jak również bankiety dla firm. W Wozowni dysponujemy rzutnikiem z ekranem i sprzętem nagłaśniającym co umożliwia zorganizowanie szkoleń i konferencji.

Jako niewątpliwie super atrakcję dla przeprowadzenia np. wyjątkowych zaręczyn lub innych bardzo intymnych uroczystości proponujemy zabytkową piwniczkę sięgającą czasów XIII wieku.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas w ponad trzystuletniej drewnianej bodajże najstarszej w Polsce Karczmie AUSTERIA.

Nasz adres:
SŁAWKÓW woj. Śląskie Rynek 2 telefon : 32-261-18-34 odwiedź nas

Dział Cateringu telefon : 534-900-593